Inwestycje w czasie kryzysu - przegląd produktów finansowych


Inwestycje w czasie kryzysu - przegląd produktów finansowych
2012-07-30
Spowolnienie gospodarcze w Polsce oraz w Europie staje się faktem. Ciężko w tej chwili liczyć na ponadprzeciętne zyski z inwestycji. Na wolniejszy wzrost PKB wskazują dane o eksporcie oraz z sektora produkcji przemysłowej. Nastąpił również spadek inwestycji w sektorze publicznym. Inwestorzy nie dbają już o zyski, a bardziej o utrzymanie wartości kapitału. Specjaliści rynkowi wskazują na atrakcyjność funduszy obligacji, jako inwestycję przynoszącą zyski. Jednak należy podkreślić, że chodzi tu głównie o obligacje skarbowe. Obligacje korporacyjne nie są tak bezpieczne i mogą przynieść straty inwestorom.   

Z kolei jeśli chodzi o lokaty bankowe, gwarantują one obecnie, jedynie ochronę oszczędności przed inflacją. Ponadto obecne, stopy procentowe zostały wyśrubowane do tego stopnia, że powinniśmy spodziewać się obniżek stóp, a to wiąże się także ze spadkiem oprocentowania lokat. 

Przeczytaj również:

W obecnej sytuacji fundusze papierów dłużnych, w tym obligacji skarbowych, przynoszą bardzo dobre wyniki. Obligacje skarbowe gwarantują podobne zyski jak lokaty. Tak samo jak one charakteryzują się bezpieczeństwem. Dlatego inwestując w fundusz obligacji skarbowych możemy spodziewać się wyższej stopy zwrotu z inwestycji niż średnie oprocentowanie obligacji. Zyski będą wynikiem aktywnego zarządzania portfelem, czyli zmianami cen oraz handlowaniem obligacjami. Należy zachować jednak ostrożność, ponieważ ciągle sytuacja na rynkach finansowych, pozostaje niestabilna. 

Specjaliści odradzają, inwestycję na rynkach surowcowych mało doświadczonym osobom. Każdy rynek surowców rządzi się swoimi specyficznymi prawami. Trzeba poświecić dużo czasu na analizę rynku oraz mieć spore doświadczenie, aby nie ponosić start z inwestycji. Rynki surowców są uzależnione od czynników ciężko przewidywalnych. takich jak pogoda lub cykle koniunkturalne. 

Również produkty strukturyzowane nie są polecane niedoświadczonym inwestorom. W przypadku tzw. struktur ciężko znaleźć produkt charakteryzujący się przejrzystością kosztów. Zarządzający strukturami pobierają o wiele większe opłaty, niż w przypadku innych inwestycji. Trudno również ocenić, jakie będą zyski z produktu strukturyzowanego i porównywać poszczególne oferty. Wśród produktów strukturyzowanych można wyróżnić dwa rodzaje inwestycji. Pierwsze to gwarantujące odzyskanie zainwestowanego kapitału i osiągnięcie zysku. Co najwyżej można stracić na realnej wartości środków. Druga grupa to inwestycje z minimalną stopą zwrotu, jednak mało płynne, które w dłuższej perspektywie zamrażają oszczędności.   

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat inwestowania - odwiedź stronę: Produkty bankowe



Nadesłał:

abtarasew1

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl