Pożyczki społecznościowe - nowość na rynku pożyczek


Pożyczki społecznościowe - nowość na rynku pożyczek
2011-08-01
Pożyczki społecznościowe to stosunkowo młody instrument finansowy, który cieszy się rosnącą popularnością. I ma szansę stać się ważnym ogniwem polskiego rynku kredytów i pożyczek.

Z zachodu do Polski

Nietrudno się domyślić, że pożyczki społecznościowe - podobnie jak wiele innych rzeczy - przybyły do Polski z zachodu. A konkretnie z Niemiec, gdzie od wielu lat działał serwis Smava, łączący inwestorów z pożyczkobiorcami, pośredniczący w pożyczkach społecznościowych.

Co ciekawe polski "odział" Smavy nie zyskał w naszym kraju dużej popularności i szybko został zepchnięty na dalszy plan. Głównie przez Kokos.pl i Finansowo.pl, które to serwisy do dzisiaj są liderami polskiego rynku pożyczek społecznościowych.

Jeden pożyczkobiorca, wielu inwestorów

Idea pożyczek społecznościowych różni się od innych instrumentów finansowych takich jak "kredyty bez BIK" czy "chwilówki". O ile owe "kredyty bez BIK" to pożyczki udzielane przez instytucje finansowe, o tyle w tym wypadku pożyczającymi są osoby prywatne. Pożyczającymi - bo jest ich wielu.

Głównym założeniem pożyczek społecznościowych jest właśnie to, że na jedną pożyczkę może tutaj "składać się" wielu inwestorów-pożyczkodawców. W ten sposób nie tylko obniża się ryzyko (inwestor ryzykuje mniejszą kwotę), ale także zwiększa szansę pożyczkobiorcy na to, że szybciej uzbiera on całą kwotę.

A kwota może być różna i wcale nie musi być niska. W serwisie Kokos.pl można znaleźć pożyczki na kwotę nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Wszystko dzięki temu, że wiele osób zaczęło traktować pożyczki społecznościowe jako swego rodzaju inwestycję.

Duży zysk, niskie koszty

W przeciwieństwie do wspomnianych chwilówek czy kredytów bez BIK, na pożyczkach społecznościowych zarabiają wszyscy. Inwestorzy - bo mogą zarobić w skali roku nawet do 24%; pożyczkobiorcy - bo mogą łatwo i szybko pozyskać kapitał i to na warunkach dużo lepszych niż w instytucjach parabankowych; pośrednicy - bo biorą prowizję za swoje pośrednictwo.

I właśnie to sprawia, że pożyczki społecznościowe mają szansę zaistnieć w Polsce i stać się alternatywą dla wszelkiego rodzaju chwilówek, kredytów bez BIK czy pożyczek prywatnych. 



Nadesłał:

moody

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl