Olivia Star z zielonym finansowaniem


2024-04-11
Olivia Star otrzymała zielony kredyt Green Loan - i to jednocześnie od trzech dotychczasowych kredytodawców - konsorcjum banków Santander Bank Polska S.A, oraz BNP Paribas Bank Polska S.A. i Bank Millennium S.A.
Przeczytaj również:
Olivia Star z zielonym finansowaniem

Zdjęcia: https://1drv.ms/f/s!Ak6vnk2kpo84jMpdkLAQaMZOAtU0ZQ?e=fVcMwE  

Olivia Star otrzymała zielony kredyt Green Loan - i to jednocześnie od trzech dotychczasowych kredytodawców - konsorcjum banków Santander Bank Polska S.A, oraz BNP Paribas Bank Polska S.A. i Bank Millennium S.A. Olivia to pierwszy w Polsce deweloper biurowy, który podał do publicznej wiadomości uzyskanie finansowania tego rodzaju. Kredyt refinansowy wymagał poddania się szczegółowej weryfikacji wdrażanych rozwiązań dot. zrównoważonego rozwoju, dzięki czemu udało się uzyskać atrakcyjne warunki finansowania i jego zwiększenie do kwoty blisko 83 mln euro. Olivia Star jest częścią Olivia Centre, największego w Polsce centrum biznesowego. Obsługę prawną zapewniła kancelaria KLBF Kycia Legal.

Cieszymy się z kontynuacji współpracy z naszymi partnerami, zielone finansowanie potwierdza, że przyjęta strategia w zakresie odpowiedzialnego prowadzenia biznesu doceniana jest nie tylko przez najemców, którzy chętnie wybierają Olivię na lokalizację swojego biura, ale również przez banki finansujące inwestycje związane z ambitnymi kryteriami dla zielonych nieruchomości – mówi Krzysztof Raćkos, Dyrektor Finansowy Olivii.

Uzyskanie zielonego finansowania jest potwierdzeniem, że wdrożone rozwiązania w budynku Olivia Star – najwyższym budynku Polski Północnej – spełnia międzynarodowe standardy i wpisuje się w kierunek dobrych, ekologicznych praktyk, jakim powinien podążać cały rynek nieruchomości. Wśród kryteriów, jakie poddaje się ocenie są efektywność energetyczna systemów w budynkach, zwiększenie ich stabilności i bezawaryjności, monitoring systemów, który pozwala przeciwdziałać usterkom i ryzykom dla środowiska naturalnego i ludzi pracujących w budynkach, a także prospołeczne rozwiązania, wpływające na dobrostan pracowników.  Zielony kredyt spełnia zasady „Green Loan Principles” opracowane przez Loan Market Association (LMA), międzynarodowe stowarzyszenie z siedzibą w Londynie zrzeszające ponad 850 banków, inwestorów instytucjonalnych, kancelarii prawnych i agencji ratingowych. W ramach LMA od wielu lat wypracowywane są standardy dokumentów, w tym umów kredytu, stanowiące obecnie powszechnie stosowaną praktykę rynkową na świecie. To potwierdzenie faktu, że Olivia na wielu poziomach jest liderem branży nieruchomości komercyjnych w Polsce i na świecie – ocenia radca prawny Bogusław Wieczorek, pełnomocnik Zarządu ds. public relations.

Do szczególnych rozwiązań, jakie zostały zaimplementowane w Olivii należą modernizacja systemu chłodu w budynku, dzięki czemu jego wydajność wzrosła o 30%, oraz modernizacja agregatu wody lodowej (wzrost wydajności nawet o 20%). Wprowadzono nową automatykę central wentylacyjnych (ograniczenie zużycia energii o 15 %), instalację 100% oświetlenia LED i jonizatorów powietrza, dzięki czemu pracownicy mogą oddychać powietrzem pozbawionym wirusów, pyłów PM 2,5 i PM 10, wolnym od alergenów, pleśni i grzybów. Zdigitalizowano także znaczną część systemu monitoringu, co pozwoliło podnieść poziom bezpieczeństwa i obniżyć koszty dozoru, a więc i kosztów najmu powierzchni.  Dzięki tym i szeregowi innych rozwiązań, Olivia uzyskała liczne certyfikaty i nagrody, wśród których najważniejszymi są certyfikacja BREEAM na poziomie Excellent oraz certyfikat WELL HSR, w którym Olivia uzyskała jako pierwsza na świecie 25 punktów na 25 możliwych, w 22 podstawowych kategoriach i 3 dodatkowych, związanych z innowacjami wdrożonymi na jej terenie. Olivia jako jedno z pierwszych polskich centrów biznesowych, pomimo braku zobowiązania, lecz z poczucia odpowiedzialności, prowadzi raportowanie ESG z wykorzystaniem globalnych standardów GRI 2021 i rekomendacji TCFD. Olivia wdraża ponadto kolejne projekty, zgodnie z określoną przez nią strategią ESG (m.in. dekarbonizacyjną, społeczną) i szczegółowe polityki z zakresu środowiskowej i społecznej odpowiedzialności w oparciu o przygotowany Kodeks Postępowania. Wyrazem wagi, jaką Olivia przykłada to kwestii klimatu, jest także członkostwo w największej globalnej inicjatywie skupiającej zrównoważony biznes - United Nations Global Compact (UNGC).

Tak kompleksowe podejście do myślenia o zrównoważonym rozwoju to nasz konsekwentnie wdrażany standard, obejmujący troskę o środowisko naturalne i otoczenie społeczne Olivii – mówi Agata Kwapisiewicz, ESG Officer Olivii Centre. Nasze zielone rozwiązania nie tylko przekładają się na podniesienie konkurencyjności biznesowej, ale też atrakcyjności w oczach mieszkańców Gdańska i turystów. Pierwszy zielony kredyt w grupie pokazuje, że takie myślenie daje owoce także w postaci udzielonego finansowania.


Nadesłał:

krzysztof@ultrarelations.com

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl