Karty kredytowe – co to takiego?
Polacy coraz chętniej za swoje zakupy płacą kartami płatniczymi. W dużej części są to karty debetowe, ale w portfelach Polaków coraz częściej można spotkać również karty kredytowe.
Zobacz, co warto wiedzieć zanim na zakupach sięgniesz po kartę kredytową.
|
Karta kredytowa – wydawca
Większość kart kredytowych wydają banki, jednak warto wiedzieć, że takie karty można również otrzymać np. w sklepach. Niektóre duże markety pozwalają swoim klientom płacić specjalnie wydanymi kartami kredytowymi, które następnie trzeba spłacić w odpowiednim terminie.
Karta kredytowa - jak działa?
Karta kredytowa o swego rodzaju kredyt udzielany przez bank czy inną instytucję finansową. Taka karta pozwala na wydawanie pożyczonych pieniędzy bez zobowiązania do comiesięcznej spłaty jak to ma miejsce w wypadku kredytów gotówkowych. Pożyczone pieniądze są spłacane automatycznie przez wpłatę na konto połączone z kartą kredytową. Spłata może nastąpić jednorazowo lub być rozłożona w czasie. Warto przy tym zaznaczyć, że zawsze można wydawać pieniądze do wysokości limitu udzielonego przez kredytodawcę – podobnie jak w przypadku tzw. roklinii.
Karta kredytowa – zalety
Często uważa się, że karty kredytowe są alternatywą dla kredytów gotówkowych. Jednak mają one sporo zalet w porównaniu do zwykłych kredytów konsumpcyjnych. Przede wszystkim nie ma opłaty przygotowawczej, która bywa naliczana podczas zaciągania kredytu gotówkowego. Ponadto karty kredytowe posiadają okres bezodsetkowy, którego nie mają kredyty konsumpcyjne. Dzięki tej opcji szybka spłata zadłużenia powstałego na karcie może nic nie kosztować klienta. Kolejną zaletą jest brak konieczności spłaty okresowych rat. W przypadku kart kredytowych zarówno zadłużanie się jak i spłata należności przebiega w sposób ciągły, aczkolwiek jest ograniczona w czasie ważnością karty kredytowej.
Karta kredytowa – wady
Karty kredytowe nie są jednak wolne od wad. Wiele ich zalet nieumiejętnie wykorzystywanych może się stać dla klienta sporym zagrożeniem. Przede wszystkim możliwość ciągłego zadłużania nie sprzyja spłacaniu zaciągniętej należności. Należy również pamiętać, że okres bezodsetkowy jest ściśle określony w umowie i nie trwa zbyt długo. Kolejną rzeczą, o której często zapominają użytkownicy kart jest konieczność uiszczenia opłaty przedłużającej ważność karty.
Nadesłał:
sqnbn
|