Jak wygląda współpraca z doradcą kredytowym


2011-10-28
Doradztwo kredytowe to wygodne rozwiązanie dla wymagających klientów nie dysponujących wolnym czasem. Zgłębianie szczegółów związanych z kredytami na własną rękę wiąże się z dość znacznym nakładem czasu.

Opisując prace doradcy krok po kroku przybliżymy szczegóły pracy osób które umożliwiają nam wybór odpowiednich ofert kredytowych.

Przeczytaj również:

http://pozycz-teraz.pl/darmowe-doradztwo 

Doradcy kredytowi najczęściej zajmują się wyszukiwaniem ofert kredytów hipotecznych. Wraz z pojawieniem się petenta doradca skrupulatnie stara się zdiagnozować potrzeby klienta. Na podstawie dokonanego rekonesansu analizuje rynek kredytowy w celu wyszukania odpowiedniego produktu. Kolejnym krokiem doradcy kredytowego jest przedstawienie wyszukanych ofert petentowi. Jeśli kredytobiorca wykaże zainteresowanie zaproponowaną ofertą doradca zajmuje się przygotowaniem dokumentacji kredytowej, następnie złożeniem wniosku oraz opieka nad jego losami. Doradca informuje kredytobiorcę na bieżąco o losach jego wniosku, kieruje również petenta do wypłaty kredytu. Istnieje również możliwość korzystania z doradztwa kredytowego w trakcie kredytowania.

Jak wiadomo każdy petent posiada inne potrzeby i wymagania. W zależności od szczególnych preferencji w dziedzinie wykorzystania kredytu oczekiwania dotyczące kredytu są inne. Każdy z klientów dysponuje innymi planami na przyszłość i inne oczekiwania, dlatego doradca kredytowy powinien być dobrym słuchaczem.

Pierwsze spotkanie z petentem powinno wystarczyć doradcy by umiejętnie dobrać ofertę. Wychwytując informacje na temat preferencji klienta i tego na czym w szczególności mu zależy powinno udzielić doradcy wystarczającej dawki informacji w celu dobrania oferty. Jak wiadomo każdemu klientowi zależy na tanim kredycie, jednak takie szczegóły jak oczekiwania w kwestii wysokości rat, okres kredytowania, czy zapotrzebowanie na minimalizację całkowitego kosztu kredytu umożliwiają dobranie oferty do preferowanych potrzeb.

Zadaniem doradcy jest pokierowanie klienta w trakcie rozmowy w taki sposób by ujawnił ukryte preferencje oraz przebicie bariery nieświadomości przyszłego kredytobiorcy. Niestety nie każdy dysponuje tak rozległą wiedza na temat praw rządzących się kredytami by wprost zreferować swoje potrzeby. Pomocnym narzędziem w pracy doradcy kredytowego są pytania otwarte które znacznie ułatwiają wybadanie preferencji klienta. Skutecznie przeprowadzona rozmowa umożliwia dokonanie trafnej analizy potrzeb, co znacznie ułatwi dobranie odpowiedniej oferty. Profesjonalne doradztwo kredytowe w takich firmach jak Money Exper, Gold Finance, Expander czy Open Finance jest całkowicie bezpłatne a doradca wynagradzany jest z prowizji banku.

Zdobyte informacje umożliwiają szybkie dobranie oferty. Szczegółowo wyznaczone priorytety klienta umożliwiają szybki przesiew ofert, a następnie spośród ofert odpowiadających potrzebom klienta doradca dokonuje wyboru na podstawie analizy cenowej. Jeśli każdy z powyższych kroków doprowadził doradcę do odpowiedniej oferty kolejnym zadaniem jakie przed nim stoi jest dokonanie wstępnych negocjacji z bankami. Tego typu negocjacje umożliwiają polepszenie standardowych warunków kredytu. Podjęcie rozmów negocjacyjnych gwarantuje uzyskanie maksymalnej atrakcyjności przedstawianych petentowi ofert. Negocjując jednocześnie z kilkoma bankami doradca dysponuje kilkoma ofertami, na podstawie analizy uzyskanych udogodnień doradca przygotowuje zestawienie ofert, biorąc pod uwagę wszystkie potrzeby klienta.

Dokonanie skutecznej analizy potrzeb i rynku wiąże się z dość pracochłonnymi procesami. Z tego też powodu żaden doradca nie jest w stanie dokonać należycie dokładnej analizy w ciągu godziny.

Doradca nie przedstawia na pierwszym spotkaniu rozwiązań lecz bada potrzeby. Doradcy sugerujący je w trakcie pierwszego spotkania nie mają nawet możliwości dokonania jakich kol wiek wywiadów czy analiz więc ich praca przypomina bardziej pracę sprzedawcy niż doradcy.

Prezentacja ofert powinna umożliwić klientowi dostęp do co najmniej pięciu ofert które za pomocą analizy potrzeb i negocjacji z bankami są najatrakcyjniejsze. Klient powinien mieć dostęp do symulacji rat, kosztów dodatkowych związanych z kredytem oraz pozostałych istotnych elementów wpływających na koszty kredytu. Profesjonalny doradca zaproponuje wybór 2- 3 najatrakcyjniejszych ofert w celu złożenia wniosku do banków. Taki zabieg minimalizuje szansę na niepozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego- a co za tym idzie stratę cennego czasu kredytobiorcy. Wraz z dokonaniem wyboru ofert doradca informuje kredytobiorcę o szczegółach przygotowywania dokumentacji kredytowej. Udzielenie tych informacji znacznie ułatwia życie kredytobiorcy który nie potyka się już na drodze selekcji odpowiednich dokumentów.

Zadaniem doradcy jest dopilnowanie kompletności dokumentacji gromadzonej przez kredytobiorcę oraz skuteczna organizacja dokumentów w celu ułatwienia weryfikacji w banku. Doświadczenie doradcy umożliwia szybkie wyłapanie braków dokumentacji koniecznej w trakcie analizy kredytowej dokonywanej przez banki. Wiedza posiadana przez doradcę umożliwia uprzedzanie pytań działu analiz bankowych oraz udzielanie satysfakcjonujących odpowiedzi.

Doradca zajmuje się złożeniem wniosku co niewątpliwie jest zwieńczeniem jego pracy. Odpowiednio przygotowany wniosek zaopatrzony o wymaganą dokumentację znacznie szybciej przechodzi etapy weryfikacji i analizy zdolności kredytowej.

Zadaniem doradcy jest dopilnowanie terminów kolejnych etapów analizy i odpowiadanie na bieżąco na pytania działów analizy i uzupełnianie warunków banków.

Skutecznie przeprowadzona analiza zdolności kredytowej przez banki umożliwia doradcy przygotowanie klienta do podpisania umowy kredytowej. Na tym etapie klient powinien zdecydować się na jedną ofertę. Tuż przed dokonaniem podpisania umowy doradca powinien po raz kolejny dokonać analizy w celu upewnienia się czy podjęte przez niego kroki doprowadziły kredytobiorcę do wymarzonej oferty. Końcowa analiza opiera się jednak o dane z decyzji kredytowej dokonanej przez wybrane przez klienta banki. Finalny obraz analizy zostaje po raz kolejny przedstawiony wnioskodawcy.

Doradca ma obowiązek zaproponować klientowi zapoznanie się z szczegółami umowy, zweryfikować zgodność zapis ostatecznej wersji umowy z szczegółami decyzji kredytowej, wyjaśnić zawiłości językowe zawarte w umowie kredytowej oraz umówić termin podpisania umowy dogodny dla klienta.

Profesjonalizm doradcy kredytowego winien obowiązywać również w być do dyspozycji kredytobiorcy nawet po podpisaniu umowy kredytowej. Doradca kredytowy powinien czuwać nad kredytem klienta aż do momentu wypłaty środków finansowych przez bank.

Każdy kto miał do czynienia z zaciąganiem kredytu hipotecznego zdaje sobie sprawę z możliwości zmian oczekiwań jakie mogą stanąć na naszej drodze. Dobry doradca powinien umożliwić w razie potrzeby wynegocjowanie warunków zmian umowy w trakcie spłaty kredytu. Wyrażone przez klienta chęci przewalutowania, wcześniejszej spłaty, przeniesienia kredytu do innego banku lub zmiana okresu kredytowania przebiegnie znacznie pomyślniej przy udziale doradcy.

Niestety nie każdy doradca finansowy jest profesjonalistą. Przyszły kredytobiorca powinien ostrożnie dobierać osoby ingerujące w jego przyszłość finansową. Spośród dostępnych nam firm doradczych zaledwie garstka zajmuje się naszymi finansami w powyżej opisany sposób. Doradztwo nastawione na reklamę to nie doradztwo lecz zwyczajna sprzedaż. To zjawisko przemawia niestety za samodzielnym poszukiwaniem kredytów. Dobieranie samodzielnie ofert gwarantuje świadomość prawidłowego przebiegu każdego z kroków podjętych w trakcie poszukiwań.

Ułatwieniem dla kredytobiorcy są niezmiennie portale poświęcone tematyce kredytowej udostępniające funkcje kalkulacji rat i dostępu do ofert jak również bezpośredniego składania wniosków online.




Nadesłał:

dexter

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl