Jak najlepiej dokonać wyboru pożyczki bankowej?
2011-03-27
Podczas naszego życia zdarza się, że korzystamy z pożyczek gotówkowych. Czasami musimy a czasami chcemy. Są to zwykle nieduże pożyczki przeznaczone na różne wydatki. Co brać pod uwagę przy wyborze najkorzystniejszej oferty pożyczki bankowej?
Podczas naszego życia zdarza się, że korzystamy z pożyczek gotówkowych. Czasami musimy a czasami chcemy. Są to zwykle nieduże pożyczki przeznaczone na różne wydatki. Co brać pod uwagę przy wyborze najkorzystniejszej oferty pożyczki bankowej?
Jeden z najważniejszych czynników, którym musimy się kierować przy wybieraniu najlepszej oferty to oprocentowanie kredytu czy pożyczki. Oczywiście zwykle jest tak, że im niższe oprocentowanie tym lepiej. Musimy jednak mieć ograniczone zaufanie i zawsze zweryfikować również dodatkowe koszty, które musimy ponieść korzystając z pożyczki.
Najbardziej istotną z nich jest prowizja od udzielenia pożyczki. Zdarza się, że bank kusi nas małym oprocentowaniem ale w zamian za to naliczy wysoką prowizję. Zdarza się inaczej - reklama zachęca niską prowizją lub nawet jej brakiem, ale za to zapłacimy wyższe odsetki.
Bardzo dobrym pomysłem jest także zainteresować się innymi, dodatkowymi opłatami powiązanymi z udzieleniem lub spłatą kredytu gotówkowego. Coraz częściej banki dołączają do ofert ubezpieczenia, na przykład ubezpieczenie na życie, na wypadek problemów ze zdrowiem czy inwalidztwa. Za takie ubezpieczenia trzeba jednak dokonać zapłaty – jeden raz (składka ubezpieczeniowa jest wówczas składnikiem kwoty kredytu) albo przy każdej płatności raty kredytu.
Możemy się ponadto spotkać z ponadstandardowymi opłatami, na przykład za prowadzenie konta spłaty pożyczki. Banki potrafią wykazać się w tym zakresie szczególną inwencją.
Na koniec należy podkreślić, że oprocentowanie i prowizja to zwykle nie wszystkie opłaty związane z udzieleniem pożyczki. Pomocne przy ostatecznym wybraniu propozycji kredytowej powinno być porównanie jaką instytucja finansowa proponuje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania - RRSO. Wskaźnik ten powinien uwzględniać wszystkie - a co najmniej ogromną większość – opłat powiązanych z wzięciem i późniejszym zwrotem do banku kredytu. RRSO informuje nas o faktycznej cenie kredytu. Im mniejsza RRSO tym oczywiście taniej dla nas. Znaczy to, że dokonując wyboru takiej oferty za kredyt gotówkowy zapłacimy mniej niż w innej instytucji.
Wasze komentarze (1):
-
mrobert15 , 2011-08-15 18:48:06
fajny, krótki artykuł o kredytach gotówkowych; każdy początkujący klient banku, przed wzięciem pożyczki, powinien przeczytać
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl