Dlaczego pożyczamy coraz więcej?


Dlaczego pożyczamy coraz więcej?
2018-12-14
Instytucje pozabankowe coraz chętniej wprowadzają wyższe kwoty szybkich pożyczek internetowych. Przyczyn tego zjawiska upatruje się nie tylko w rosnących wymaganiach klientów, ale również w bieżącej inflacji oraz nienadążającemu za nią wzrostowi płac.

Internetowe pożyczki pojawiły się na polskim rynku stosunkowo niedawno, bo po roku 2010. Giganci pożyczkowi niemalże od razu zainteresowali potencjalnych klientów możliwością otrzymania finansowania, które przy pierwszym podpisaniu umowy nie wiązało się z żadnymi dodatkowymi opłatami. To zagranie okazało się strzałem w dziesiątkę – ich śladami zaczęli podążać praktycznie wszyscy pożyczkodawcy specjalizujący się w finansowaniu krótkoterminowym. Oferowane wówczas kwoty nie były wysokie i zamykały się najczęściej w przedziale trzycyfrowym, a prawdziwy wzrost kwoty udzielanych pożyczek miał nadejść dopiero za sześć lat.

Przeczytaj również:

Jak wzrastały kwoty pożyczek online?

W 2016 roku kwoty udzielanego finansowania pozabankowego zaczęły masowo wzrastać, zwłaszcza w przypadku pożyczek na raty. Jak mówi Artur Więckowski – ekspert serwisu Chwilowo.pl, ta dynamiczna podwyżka udzielanych kwot finansowania ratalnego była najbardziej zauważalna w nowej ofercie najpopularniejszych pożyczkodawców dostępnych na polskim rynku: "W 2016 roku oferta jednej z wiodących firm prezentowanych na portalu Chwilowo.pl wynosiła nie więcej niż 3000 złotych z 12-miesięcznym okresem spłaty. Aktualnie, firma ta umożliwia pożyczenie jednej z najwyższych kwot dostępnych na rynku pożyczkowym, czyli 20 000 złotych przy spłacie nawet w 60 ratach. Inna firma choć zaledwie dwa lata temu nie posiadała w swojej ofercie żadnych pożyczek na raty, dziś pozwala na zaciągnięcie pożyczki rzędu 15 000 złotych na 48 miesięcy".

Łatwo można więc zauważyć, że w ciągu 24 miesięcy - czyli w czasie krótszym, niż niejednokrotnie wynosi okres spłaty pożyczki pozabankowej - kwoty wzrosły nawet kilkukrotnie. Oczywiście oferta pożyczek na 30 dni nie odnotowała aż takiej podwyżki, ale dostępne kwoty niemalże się podwoiły. Z czym związany był ten urodzaj pożyczkowy? Wydaje się, że ze wzrostem kosztów życia – ale czy na pewno?

 

Koszt codziennych wydatków

Jak wynika z tegorocznego raportu Krajowego Rejestru Długów, Polacy nie są optymistycznie nastawieni do poziomu swojego życia. Ponad 70 procent z nich uważa, że koszty życia w naszym kraju są wysokie lub bardzo wysokie. Tylko jedna czwarta Polaków nie odnotowuje zauważalnej różnicy w tej kwestii. Badanie „Portfel statystycznego Polaka” wykazało natomiast, iż w ciągu trzech ostatnich lat koszty życia wynikające z utrzymania gospodarstwa domowego (prąd, telefon, woda, Internet, czynsz, energia cieplna) wzrosły aż o 61 procent – z 976 do 1572 złotych.

Również według raportu GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w ciągu ostatnich kilku lat. Wartość przykładowego koszyka zakupowego, która w 2010 roku wynosiła około 173 złote, w 2017 roku wzrosła do 205 zł.

Rosnące koszty życia powodują, że Polacy chętniej sięgają po pożyczki, a do tego coraz częściej na wyższe kwoty, niż jeszcze przed kilkoma laty.

Nie tylko koszty życia

Obecnie średnie wynagrodzenie brutto wynosi 4 588 złotych, zaś w 2006 roku było to tylko 2 409 złotych. Wzrost płac stwarza możliwość zaciągania i spłacania większych kwot pożyczek i nie zawsze wynika to bezpośrednio z rosnących kosztów życia. Jak mówi Artur Więckowski: „Pomimo negatywnych prognoz dotyczących inflacji na przyszłe lata, pożyczkę pozabankową częściej zaciągamy na sfinansowanie tak zwanych dóbr niepodstawowych - na przykład elektroniki, sprzętu RTV i AGD, ale także na remont mieszkania czy zagraniczne wakacje. Dlatego potrzebne są nam większe kwoty”.

Czy pożyczki mają coś wspólnego z inflacją?

 

Biorąc za punkt odniesienia dysproporcje pomiędzy wzrostem kosztów życia i wzrostem płac, można powiedzieć, że szybkie pożyczki stały się sposobem na to, by realizować swoje mniejsze lub większe plany. „Rosnące kwoty pożyczek nikogo nie powinny dziwić – coraz rzadziej pożyczamy bowiem „do pierwszego”. Pożyczka internetowa daje możliwość nie tylko zapłacenia bieżących rachunków, ale i realnego podniesienia swojego komfortu życia.” – podsumowuje ekspert serwisu Chwilowo.pl.Nadesłał:

GutPR

Wasze komentarze (5):

 • avatar
  ~oewonga, 2019-03-23 09:35:02

  Witam! Melia, czas oczekiwania na wypłatę pożyczki zależy od szybkości realizacji przelewów w banku. Wysyłamy szybki przelew – upewnij się, że nie będzie on ograniczony godzinami pracy Twojego banku. Na wszelki wypadek sprawdź na naszej stronie: wonga.pl godziny, w których Twój bank księguje nowe wpłaty środków na konto.

  Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* oraz 660 168 100. Możesz również zamówić rozmowę na naszej stronie internetowej - nasz konsultant oddzwoni najszybciej jak będzie to możliwe i odpowie na wszystkie pytania.

  W razie pytań jestem do dyspozycji
  Tomasz | Ekspert wonga.com

  * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.

 • avatar
  ~melia, 2019-03-15 17:30:40

  Jak szybko pożyczka znajdzie się na moim koncie?

 • avatar
  ~opiekunnestbank, 2019-01-03 16:31:21

  Szanowni Państwo, w ofercie Nest Banku mamy dla Klientów Indywidualnych kilka ofert kredytów:
  - Kredyt Nest Gotówka na KLIK (nawet 30 tys. zł z okresem spłaty do 60 miesięcy. Bez ukrytych kosztów. Kredyt dostępny nawet w 24 godziny, bez wychodzenia z domu. Decyzję i warunki można poznać podczas wypełniania wniosku);
  - Nest Gotówka (kredyt gotówkowy do 550 tys. zł na realizację dowolnego celu);
  - Nest Kredyt Odnawialny w Koncie (brak prowizji za udzielenie kredytu w przypadku spełnienia warunków określonych w regulaminie promocji, maksymalna kwota kredytu 4 tys. zł, czas trwania umowy, z możliwością odnowienia 12 miesięcy), - Kredyt Nest Konsolidacja (kredyt konsolidacyjny do 550 000 PLN, maksymalny okres spłaty 144 miesiące). Zachęcam do złożenia wniosku o wybrany kredyt w naszym banku. Więcej informacji można znaleźć na stronie banku: nestbank.pl

  Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

  Pozdrawiam,
  Opiekun Klienta Nest Bank
  nestbank.pl

 • avatar
  ~oewonga, 2019-01-03 16:02:14

  Witam! Artek, dziękuję za skorzystanie z oferty naszej pożyczki. Jesteśmy wielokrotnie nagradzaną firmą z branży internetowych usług finansowych. Obecnie prowadzimy działalność w kilku krajach. Działamy w oparciu o zasady:
  - Przejrzystości - informujemy o wszystkich kosztach i warunkach korzystania z naszej oferty
  - Elastyczności - dostosowujemy naszą ofertę do indywidualnych potrzeb naszych Klientów
  - Komfortu - korzystanie z naszych produktów jest proste i wygodne. Nasza oferta jest dostępna online, bez konieczności wychodzenia z domu.

  Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* oraz 660 168 100 lub skorzystania z chata na wonga.pl

  W razie pytań jestem do dyspozycji
  Tomasz | Ekspert wonga.com

  * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.

 • avatar
  ~artek, 2018-12-16 10:17:40

  Ostatnio miałem potrzebę szybko mieć 400 zł i złożyłem wniosek w wonga. Pożyczka wypłacona w 15 minut. Super oferta.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl